Dokumenty
ČSN EN ISO 19085-5 Dřevozpracující stroje - Bezpečnost - Část 5: Formátovací kotoučové pily Česká technická norma (ČSN) vydává Česká agentura pro standardizaci a ČSN nemá charakter dokumentu závazného...
ČSN EN ISO 19085-5 ed. 2 Dřevozpracující stroje - Bezpečnost - Část 5: Formátovací kotoučové pily Česká technická norma (ČSN) vydává Česká agentura pro standardizaci a ČSN nemá charakter...
ČSN EN 13204 Vyprošťovací zařízení pro hasičské a záchranné jednotky - Požadavky na bezpečnost a provedení Česká technická norma (ČSN) vydává Česká agentura pro standardizaci a ČSN nemá charakter...
Pražská hygienická stanice nám nařídila vyměnit světla v učebnách výtvarné tvorby za světla s 750lux. Není tato hodnota spíše doporučením pro detailní, jemné kreslící práce než povinností?
Horké počasí může způsobit zdravotní potíže komukoliv, ale především jsou ohroženi lidé nad 65 let věku, děti do 4 let, těhotné, kojící či zvláště drobné ženy, dlouhodobě nemocní (nemoci srdce, vysoký krevní tlak, nadváha) a lidé léčení některými léky (např. na depresi, nespavost apod.). Osoby nejvíce ohrožené působením horka by měl několikrát denně někdo kontrolovat (třeba jen po telefonu) a zjistit, zda jsou v pořádku. Zamyslete se, kdo z vašich příbuzných či známých by mohl potřebovat vaši pomoc.
Tisková zpráva Státního zdravotního ústavu poskytuje praktické rady, jak účinky extrémního horka zmírnit:
jak se oblékat,
jak a co pít,
jakou volit stravu,
jak pracovat s klimatizací,
jakou roli hraje vlhkost vzduchu,
co dělat při úpalu či přehřátí,
co dělat při křečích z přehřátí,
jak poznáme vyčerpání z přehřátí.
- Článek
Od 1. června 2025 vstoupila v účinnost novela zákona č. 373/2011 Sb., která přináší významné změny v oblasti pracovnělékařských prohlídek. Novela posiluje odpovědnost zaměstnavatelů za posuzování zdravotní způsobilosti zaměstnanců a zajišťuje pravidelné kontrolní mechanismy. Významnou novinkou zrušení vstupních lékařských prohlídek pro první kategorii zaměstnanců. Posiluje se také důraz na periodické prohlídky zajišťující sledování zdravotní způsobilosti v čase. Novelizovaná pravidla tak reflektují potřebu pružně reagovat na zdravotní nároky jednotlivých pozic a minimalizovat zdravotní rizika spojená s výkonem práce.
Neomezený počet opakování doby určíme dle zákoníku práce, platí pro mateřskou, rodičovskou a otcovskou dovolenou. Co dělat v případě potřeby opakovaných zástupu za nemocného zaměstnance, byť krátkodobě nebo dlouhodobě? Jsme příspěvková organizace, a ne vždy máme dostatek peněžitých prostředků na dohody. Existuje nějaká možnost uzavírání opakováních pracovních poměru (více než 3x a dost) na dobu určitou po dobu zástupu za nemoc?
ČSN EN ISO 19085-4 Dřevozpracující stroje - Bezpečnost - Část 4: Svislé kotoučové pily na řezání formátů Česká technická norma (ČSN) vydává Česká agentura pro standardizaci a ČSN nemá...
ČSN EN 60300-3-14 Management spolehlivosti - Část 3-14: Pokyn k použití - Údržba a zajištění údržby Česká technická norma (ČSN) vydává Česká agentura pro standardizaci a ČSN nemá charakter...
ČSN EN ISO 19085-4 ed. 2 Dřevozpracující stroje - Bezpečnost - Část 4: Svislé kotoučové pily pro řezání formátů Česká technická norma (ČSN) vydává Česká agentura pro standardizaci a...
ČSN EN 18037 Směrnice pro odvětvové posuzování kybernetické bezpečnosti Česká technická norma (ČSN) vydává Česká agentura pro standardizaci a ČSN nemá charakter dokumentu závazného ze zákona Označení: ČSN EN...
ČSN EN ISO 20553 Radiační ochrana - Monitorování pracovníků vystavených při práci riziku vnitřní kontaminace radioaktivní látkou Česká technická norma (ČSN) vydává Česká agentura pro standardizaci a ČSN nemá...
- Článek
Poslanecká sněmovna postoupila dne 24. 6. 2025 návrh zákona Senátu jako tisk 156. Lze předpokládat, že s účinností od 1. ledna 2026 rozsáhlá novela zákona č. 309/2006 Sb., která přináší řadu významných změn v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, značně zasáhne do pracovního života řady zaměstnanců.
Tento návrh reaguje na vývoj aplikační praxe, technologický pokrok i potřebu zvýšení efektivity systému BOZP na rizikových pracovištích, především ve stavebnictví.
Novela přináší významné změny, které reagují na nedostatky a nejednotné postupy dosavadní aplikační praxe, na požadavky odborné veřejnosti i zaměstnavatelských svazů, jež byli aktivními participanti na přípravě podoby novely, na technologický pokrok, když odstraňuje bariéry pro ještě zásadnější rozvoj digitalizace na úseku BOZP a též na nezbytnost přesnější harmonizace národních předpisů s právem Evropské unie.
Červencová Bozpíkova kampaň "Kde blb, tam nebezpečno" se zabývá problematikou digitalizace ve vztahu k BOZP a zaměřuje se na několik aktuálních témat s digitalizací spojených. Cílem je zvýšit efektivitu, flexibilitu a propojení výroby. Všechny tyto nové technologie mají bezesporu dopad také na svět práce a ovlivňují pracovní prostředí a podmínky.
Zaměstnanec byl 5 kalendářních dní v pracovní neschopnosti. Jednalo se o nepracovní úraz. Zaměstnanec vyplnil u zaměstnavatele „Záznam o úrazu“. Úraz vznikl následkem jeho opilosti, byl vyšetřován Policií ČR. V tomto případě má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy, ale jen ve výši 50 %, nebo může zaměstnavatel poskytnout náhradu mzdy v plné výši?
Zůstaňte v obraze i během letních dní s aplikací Chytré podcasty. V každém podcastu vám do 15 minut stručně, jasně a srozumitelně vysvětlíme důležitou novinku.
K poslechu doporučujeme:
Flexinovela zákoníku práce, díl 2. – Odměňování zaměstnanců (Barbora Suchá, ST Legal)
Flexinovela zákoníku práce, díl 3. – Změny pro rodiče (Barbora Suchá, ST Legal)
Rizika a úrazovost v zemědělství (Jiří Vala)
Vymezení ztíženého pracovního prostředí (Michal Zelenák)
Alkohol na pracovišti: důsledky a opatření podle zákoníku práce (Jiří Vala)
- Článek
Od 1. června 2025 platí nová pravidla pro zaměstnávání dětí, které ještě neukončily povinnou školní docházku. V novém ustanovení § 244a zákoníku práce se stanoví: „Mladistvý zaměstnanec mladší než 15 let nebo mladistvý zaměstnanec, který neukončil povinnou školní docházku, smí v období hlavních prázdnin konat pouze lehké práce, které neškodí jeho zdraví, vzdělávání a morálnímu rozvoji. Lehkými pracemi pro účely tohoto zákona jsou práce zařazené do kategorie první podle zákona o ochraně veřejného zdraví, pokud součástí práce není činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky stanoveny jiným právním předpisem.“ Co to vše bude znamenat pro praxi, si objasníme v následujících řádcích.
Poslanci v pátek 13. 6. 2025 po dlouho odkládaném hlasování schválili novelu zákona č. 309/2006 Sb., zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Nyní ji čeká projednání v Senátu.
Cílem novely zákona je zajištění vyšší úrovně bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, snížení administrativní zátěže zákonem dotčených subjektů a ulehčení práce odborně způsobilých osob k zajišťování úkolů v prevenci rizik a odborně způsobilých osob k činnostem koordinátora bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi.
Spolu s novelou by měla spatřit světlo světa i nová nařízení vlády o pracovních úrazech, a požadavcích získání odborné kvalifikace.
- Článek
Chytré digitální systémy chrání pracovníky tím, že udržují a zvyšují bezpečnost práce při provádění potenciálně nebezpečných činností. Jedná se například o inteligentní osobní ochranné prostředky, nositelná zařízení, která mohou detekovat první příznaky fyzické, svalové a duševní únavy, jakož i mobilní nebo pevné systémy, které používají snímače nebo kamery k detekci nebezpečí. Další příležitostí chytrých digitálních systémů je monitorování, nebo dokonce předpovídání nebezpečného chování na pracovišti. Digitální technologie přinášejí příležitosti pro pracovníky a zaměstnavatele, ale také nové výzvy a rizika pro BOZP, kterým je zapotřebí se rovněž intenzivně věnovat. [1, 2]
Zemědělství zahrnuje činnosti se zvýšenou mírou rizik, která jsou spjata s rostlinnou, a především se živočišnou výrobou. Zemědělství vykazuje vysokou míru úrazovosti při používání vozidel, strojů a zacházení s hospodářskými zvířaty. Problémem je jak vysoká nebezpečnost vykonávaných činností, například s živými zvířaty – především skotem, tak mnohdy nedostatečná osvěta mezi zaměstnanci i jejich vedoucími zaměstnanci. K pracovním úrazům v oblasti zemědělství dochází jednak z důvodu nízké míry zkušeností zaměstnanců s chováním zvířat, podceněním rizik a rutinním přístupem k práci u zkušených zaměstnanců, ale také z důvodu nepravidelných kontrol a revizí na zařízeních.